A4 Szarów – Tarnów: pytania i odpowiedzi o tymczasową organizację ruchu

W mediach i na forach coraz częściej pojawiają się pytania o tymczasową organizację ruchu na autostradzie A4 Szarów – Tarnów, którą 29 listopada oddano do użytku.

My odpowiadamy na wszystkie pytania i wyjaśniamy to, co nie jest jasne.

Dlaczego na jednojezdniowych odcinkach A4 dozwolone jest wyprzedzanie? Czy jest wystarczająca dużo znaków informujących o ruchu dwukierunkowym?

Na odcinku Węzeł Szarów – Węzeł Bochnia, w rejonie Węzła Bochnia i Węzła Brzesko oraz na odcinku Węzeł Wierzchosławice – Węzeł Krzyż kierowcy mają do dyspozycji dwie jezdnie autostrady. Na pozostałych odcinkach poruszają się jedną jezdnią. Wszystkie odcinki, po których kierowcy mogą się poruszać, są zakończone, czyli wykonane jest oznakowanie poziome oraz zamontowane zostały bariery energochłonne, a na ich jezdniach nie odbywają się już prace.

Aktualnie na autostradzie A4 Szarów-Tarnów zakazy wyprzedzania zastosowane są jedynie w miejscach, w których występuje fizyczne wygrodzenie przeciwnych kierunków ruchu w osi jezdni elementami U-21 na wysokości przejazdów technologicznych.

Dopuszczone do ruchu odcinki dwukierunkowe są jednojezdniowymi odcinkami o ruchu dwukierunkowym, których występowanie w naszym kraju jest powszechne – w okolicy Krakowa to na przykład drogi krajowe nr 4, 7, 52, 79 czy 94. O ruchu dwukierunkowym kierowcy są informowani tablicami umieszczonymi przed każdym takim odcinkiem oraz po każdym wyjeździe z budowy.

Na odcinku, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h, co jakiś czas pojawia się ograniczenie do 50 km/h. Taka zmiana wymaga ostrej redukcji. Dlaczego na autostradzie występują właśnie takie ograniczenia?

Na jednojezdniowych dwukierunkowych odcinkach A4 Szarów-Tarnów, poza rejonami wyjazdów z budowy (50 km/h) oraz na odcinku Bochnia-Brzesko (70 km/h), obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h. Redukcja z 90 km/h na 50 km/h jest analogiczną sytuacją do tej, w której kierujący pojazdem z obszaru niezabudowanego wjeżdża w obszar zabudowany. Redukcja o 40 km/h to, zgodnie z przepisami, maksymalne możliwe stopniowanie prędkości. Zastosowanie ograniczeń prędkości podyktowane jest zachowaniem należytego poziomu bezpieczeństwa ze względu na fakt funkcjonowania wjazdów na budowę oraz poruszania się między nimi pojazdów budowy.

Kierowcy powinni również zachować ostrożność w miejscach, w których są informowani o występowaniu zwierzyny leśnej, która może wtargnąć na jezdnię.

Apelujemy! Stosowanie się do ograniczeń prędkości oraz zachowanie ostrożności to zasady, które polecamy każdemu użytkownikowi każdej drogi! Czas podróży z Krakowa do Tarnowa uległ zdecydowanej poprawie, ale nie dzięki prędkości, a lepszej płynności ruchu. Na bezpieczeństwo przejazdu tym, jak i każdym odcinkiem dróg publicznych w naszym kraju, mają wpływ sami kierowcy – podróżując z wyobraźnią, zgodnie z przepisami oraz dostosowując prędkość do warunków atmosferycznych oraz własnych umiejętności.